Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vaření - Sněhulák Olaf

Monika Schreiberová, 5. ročník

5. března 2019 Se školou jsme jeli do Poličky na vaření do SOU a SOŠ Polička. Vyráběli jsme sněhuláka, byl z listového těsta, masa a mrkve. Potom jsme dostali každý jeden talíř, na který jsme měli dát zeleninu, salátovou okurku, čínské zelí, ledový salát. Potom jsme dostali špejle a ovoce banán a jablko. Z jablka jsme vykrajovali lístky. Napíchali jsme to na špejli a nakonec jsme přidali piškoty, aby to nespadlo. Když všechno bylo na špejli, namočili jsme špíz do čokolády a posypali kokosem. A ještě jsme si udělali pití z pomerančového džusu, fanty, pomerančového sirupu, citronové šťávy a ledu. Nejdříve jsme dali do šejkru čtyři kostky ledu, trochu džusu, trochu fanty, jednu lžičku sirupu a jednu lžičku citronové šťávy. Zamíchali v šejkru a vypili. Potom jsme jeli zpátky do školy. Nejvíc mně chutnal sněhulák a měli to tam hezké.

 

 

Technohrátky 2019

Vojta \\\\Veselý

 

V únoru 12.2. jsme navštívili Střední odborné učiliště ve Svitavách v rámci projektu Pardubického kraje Technohrátky. Projekt Technohrátky je určen pro studenty základních škol, je zaměřen na volbu školy a povolání. V 7.45. pro nás přijel objednaný autobus. Cestou jsme vyzvedli ještě dvě školy Poličku a Pomezí. Cesta trvala zhruba půl hodiny, když jsme dorazili, vystoupili jsme z autobusu a odebrali se do kina Vesmír. Zde bylo zahájení, předstoupil starosta města Svitavy, ředitel projektu Technohrátky a další uvaděči spojení s projektem. Uvaděči nám vyprávěli, jak to u nich na škole chodí, jaké zde vyučují obory a mnoho dalších užitečných informací. Škola je převážně zaměřená na obrábění, zpracování kovu. Celkově jsme si prošli šesti stanovišti, každé stanoviště bylo zaměřeno na jiný obor. Mezi obory byl například strojní mechanik, zámečník, obráběč kovů, obráběč plastů. Na každém stanovišti jsme dostávali úkoly, za úkoly byly body. Když jsme prošli všechna stanoviště, odebrali jsme se zpátky do kinosálu, kde bylo vyhlášení výherců a rozdány ceny.

 
 

 

Příběhy  bezpráví

 

Hana Štrumfová

 

15.11. u nás na škole proběhl projekt Příběhy bezpráví, který pořádá Člověk v tísni. Na začátku jsme shlédli krátký film, který byl sestříhán z archivu České televize a měl nás seznámit s průběhem února 1948 Právě jsem se vrátil z Hradu, po kterém nám naši hosté PhDr. Libuše Šimonová a Antonín Lamplot začali vyprávět, jak zrovna oni prožívali život a toto období, jejich pocity, zážitky a zkušenosti. Dozvěděli jsme se hodně zajímavých věcí a jak události prožívali normální lidé. Na konci jsme našim milým hostům poděkovali a předali dárky.

 

 

Oslavy 100 let republiky

 

Zdena Šimonová

 

Dne 26.10. 2018 jsme slavili 100 let naší republiky.

  V 8 hodin ráno byl úvod těchto oslav. Pověděli jsme si, jaká budou stanoviště a rozdělili si družstva. Nakonec úvodu se pouštěli obě hymny, českou i slovenskou.

  Týmy chodily po stanovištích a plnily dané úkoly. Hrály hokej, běhaly Velkou Pardubickou, dělaly výrobky z máku a cukru, poznávaly houby, procházely se v dřevácích, mazaly pomazánky na chlebíčky, pouštěly si videa a navlékaly korálky.

  Děti i personál školy přišli v národních barvách nebo v dobových kostýmech. Prolínala se tu všechna léta od těch 20. až po současnost.

  V počítačové učebně komentoval místní pan starosta jako host prezentaci Telecí včera a dnes se starými fotografiemi a fotografiemi z června roku 2018.

  V místnosti relaxačního ,,koutku” se také vystavovaly dobové předměty, například kostýmy, jízdní kolo, vysvědčení a knihy.

  V poledních hodinách šli žáci k pomníku padlých v 1. světové válce a starší žáci položili věnec se stuhou v barvách trikolory.

  V odpoledních hodinách pokračoval Den otevřených dveří a prodávaly se různé dobroty.

  Všichni si tento den náramně užili už jen proto, že se děti nemusely učit.

 

 

Oucmanice

Petra Hápová

 

Do Oucmanic jsme jeli ve středu 17. 10.  Ráno jsme přišli klasicky do školy, odjížděli jsme až po 10 hodin. Vyrazili jsme objednaným autobusem. Když jsme dorazili do Oucmanic, rozdělili jsme si hned pokoje. Jelikož jsme přijeli docela na čas, tak jsme šli rovnou na oběd. Jídlo tu měli vážně dobré. Potom jsme si vybalili tašky. Celé odpoledne jsme strávili s lektorem Tondou. Hráli jsme s ním hry a seznamoval nás s celým programem JAK VYLEPŠIT DŮM. Když jsme skončili s denním programem šli jsme na večeři. Celý večer jsme strávili na pokojích. Každé ráno jsme měli budíček v sedm a potom jsme šli na snídani. Po snídani jsme šli s další lektorkou Petrou prohlédnout si jejich zahradu a celé okolí ekocentra. Ukázala nám např. kořenovou čističku, kompost, rajčatové záhony, bylinkovou spirálu.

Po projití zahrady jsme si každá skupina udělala svůj vlastní návrh. Po obědě jsme šli na exkurzi k Míkovcovým. Jejich ekologický dům byl byl dost zvláštní, ale byl hezký. Byl postaven ze slaměných balíků a omítka z hliněné směsi. Taky jsme si zkusili vyřezávat lžičky. Celý večer vám zabrala závěrečná práce, která spočívala v prezentaci a přenesení vlastního návrhu ekodomu. V pátek byl den odjezdu. Dopoledne jsme každá skupina předvedli svůj projekt a zahradu a lektoři a naši učitelé nám hodnotili práci. Po obědě jsme se vyfotili s Tondou a odjeli jsme domů. Celý program byl super, všichni jsme si to užili.

Pobyt a program financoval Pardubický kraj s přispěním Obce Telecí a našich rodičů.

 

 

TECHNOHRÁTKY V TŘEMOŠNICI

Adéla Gunárová

7. 2. jsme navštívili SOŠ a SOU technické  Třemošnice. Ráno jsme jeli autobusem nabrat ještě dvě školy. Cestou autobusem jsme se trochu seznámili a cesta tak byla fajn. Když jsme dojeli a vystoupili z autobusu, šli jsme na zahájení, kde se představili hosti a my se pak rozdělili do skupin. My chodili ještě s jednou školou a dali k nám dvě holky, které nás jako by ,,hlídaly‘‘. Prošli jsme osm stanovišť, která mi nepřišla nijak zajímavá. U jednoho jsme stáli skoro půl hodiny a poslouchali výklad mistra. Lidi tam byli protivní. Když jsme se na něco ptali, tak nám odpověděli úplně znechuceně. Jediné, co mě tam bavilo, byl obor truhlář, kde jsme skládali štokrle (stoličku). Když jsme všechno prošli, byla jsem ráda, že už jdeme na vyhlášení. V manuálních soutěžích jsme byli šestí a ve vědomostní soutěži jsme skončili na osmém místě. Trošku mě štvalo to bodování v manuálních soutěžích, přišlo mi to nespravedlivé L… Když to vše ukončili, byla jsem fakt ráda. Na tuhle školu bych já osobně studovat nešla. Tyhle TECHNOHRÁTKY mi přišly jako jedny z nejhorších….

10.2. - pátek- střídavý program KNIHOVNA a CBM POLIČKA

Jáchym Dojlejš

Celá škola (cca 50 lidí) jela placeným autobusem do města známého jako Polička. Po výstupovém manévru jsme se rozdělili na 1. stupeň (skupina A) a 2. stupeň a 5. ročník (skupina B). Skupina A šla do knihovny na poučný program, skupina B šla do CBM na expozici o pravěku. Roztodivní lidé si vyzkoušeli vrtání pomocí luku, vrtění ohně, podívali jsme se na obsahy vitrín a poslechli si zajímavý komentář. Poté se obě skupiny vyměnily. Knihovně jsme se poučili o výrobě knihy a o tom, jak lehko vám vítr může odnést listy papíru. Pak jsme nasedli do téhož autobusu, kterým jsme přijeli a odjeli zpět do Telecího.

Příběhy bezpráví

Příběhy železné opony

Petra Hápová

1. 12. nás navštívil pan Jan Keller. Přijel k nám kvůli projektu PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ (Jeden svět na školách), tento projekt u nás probíhá už 10 let.

Tento rok jsme shlédli film PŘÍBĚHY ŽELEZNÉ OPONY: Dráty, které zabíjely a Opona dokořán. Krátké filmy asi o 15 minutách natočil Ján Novák.  Po zhlédnutí filmu nám pan Keller říkal, jak a co zažil za doby komunismu (vyslýchání, odposlouchávání a jiné věci). Také nám říkal, že je rád, že tato doba skončila a že by ji nechtěl znova zažít.

Přednáška trvala asi 2 hodiny. Přednášku jsme si užili a po skončení jsme se jako každý rok s hostem vyfotili.

Nový kompostér

Ekotým Mravenci

Petra Hápová, Rozárie Hamerníková 

Školní ekotým se rozhodl, že pořídí nový kompostér. Požádali jsme pana Schreibera, jestli by nám nepomohl zkonstruovat. Na stavbu kompostéru jsme použili zbylé dřevo z nového pískoviště. Pan Schreiber si odvezl dřevo domů a za nedlouho nám přivezl nový překrásný kompostér. Umístili jsme ho místo starého, ztrouchnivělého. Druhý stupeň natřel kompostér použitým jedlým olejem. Už jsme ho využili, je v něm shrabané listí.

Děkujeme panu Schreiberovi, že byl ochotný s námi spolupracovat. J

Bramborový den

Kateřina Dědičová

Ve středu 18. října jsme místo klasických hodin měli den o bramborách. Ráno jsme začali malým zahájením a poté se rozdělili do dvou skupin. V počítačové učebně měla paní ředitelka pro nás přichystanou prezentaci na dané téma. Ve třídě vedle ředitelny nám pan učitel zadal pracovní listy a ochutnávali jsme různé druhy brambor. Potom si nás učitelé rozdělili do pěti skupin, kde jsme začali vařit různé dobroty z brambor například bramboráky, buchtu, tyčinky, placky a bramborový salát. Odpoledne si žáci z druhého stupně připravili pro mladší děti aktivity s bramborami. Tancování s bramborou mezi čely, škrábání nejdelší slupky, házení bramborou do koše nebo na kuželky a mnoho dalších věcí. Učitelé zatím prodávali to, co jsme ráno ukuchtili. Myslím, že se bramborový den povedl a nevadilo by mi, kdyby se někdy udělalo něco podobného.

 

Svět v 3D

Nikola Bezděková

30. 9. k nám do školy přijeli dva lidé s programem svět ve 3D, kde nám ukazovali, jak se tvoří hologramy (hra se světlem), jiný úhel pohledu (stereoskopie), virtuální realita (virtuální brýle 3D kino), 3D záběry a 3D film. Zaprvé nám pán vysvětloval, proč vidíme prostorově. Pak nám pustil krátký dokument, co se skrývá v moři, všem se to moc líbilo. Pak nám pustil krátký film o vesmíru potom ještě pohádku, mezi tím přišla paní a brala si nás po skupinkách na chodbu. Kde na nás čekalo překvapení, virtuální realita a 3D obrázky. Byly tam také 3D záložky a optické klamy. Pak jsme šli zase všichni do třídy a pán nám tam s paní vyprávěli o hologramu, jak funguje a jak si ho můžeme vyrobit, jak se dá umožnit jiný pohled. J

 

Přespolní běh

Rozárie Hamerníková

 

22. 9. jsme jeli na přespolní běh do Poličky. Přijeli jsme o půl osmé a šli jsme do pekárny, tam jsme si dali čaj a vyrazili jsme do Liboháje, kde byl přespolní běh.

Museli jsme dlouho čekat, než začnou závody.

První byly vždy holky. Žáci běželi od druhé třídy až po prvák střední školy v tomto pořadí (ZŠ Telecí): druhá třída Adam Bezděk skončil na 13. místě, Šimon Dudek na 10. místě. Čtvrtá třída Pavel Švarc na 9. místě. Pátá třída Rozárie Hamerníková na 4. místě, Marek Sypták na 5. místě, Nikola Bezděková na 12. Místě, Markéta Syptáková na 6. místě.

Postoupili Rozárie Hamerníková , která skončila na 5. místě, a Marek Sypták a Marek Vavřín byli na stejném místě, co je 10. - 11. U cílové čáry Rózu předběhla nějaká MŮRA, o jednu sekundu byla rychlejší. J

TECHNOHRÁTKY V ÚSTÍ NAD ORLICÍ

Adéla Gunárová

Na konci září 29. 9. jeli žáci 8. a 9. ročníku na TECHNOHRÁTKY v Ústí nad Orlicí na SŠ automobilní. Měli jsme jet od školy, ale autobus na nás čekal u zastávky L Měli jsme moc příjemné spolujezdce z Hlinska, už jenom protože tam byli samí kluci. Ještě jsme jeli s červenou školou z Poličky.

Po vystoupení z autobusu jsme šli do tělocvičny, kde byl a úvod a rozdělení škol na dvě skupiny. Jedna z nich přejela autobusy do dílen a ta druhá zůstala v areálu. Když jsme přejeli, byli jsme hned veselí, protože jsme viděli motokáry a nás hned napadlo, že je budeme řídit. A taky že jo, bylo to jedno ze stanovišť. Obory na SŠ byly silniční doprava- dopravní prostředky, autotronik, průmyslová ekologie, mechanik opravář, karosář, autoelektrikář a karosář- autolakýrník. Každý obor měl zajímavá stanoviště, dokonce se mi i líbily.

Nejvíce ze všeho se mi ale motokáry, kde jedna holka vyjela z tratě. Jako vždy po splnění bylo vyhodnocení soutěží a vědomostní soutěž. 

 

ŠKOLNÍ VÝLET

Vysoké Pole

Petra Hápová

Ve čtvrtek 9. 5. jsme jeli na dvoudenní výlet do kempu VYSOKÉ POLE. Ráno takzvanou „7“ jsme jeli autobusem na vlakové nádraží Polička. Dále jsme nastoupili do vlaku a jeli jsme do Svitav. Potom jsme se vydali na pěší túru. Cíl byla restaurace U Tety a u ní vyhlídka na Moravskou Třebovou. Když Jsme se naobědvali, tak jsme se vydali na cestu, další cíl byl kemp VYSOKÉ POLE. Celkem jsme urazili cca 25 km. Když jsme dorazili, šli jsme se ubytovat do chatek. Já byla na chatce s Hanou, Markétou, Káťou a Kristýnou. Chatky byly nic moc J, ale zase tak hrozný to nebylo. Po vybalení jsme měli osobní volno a potom byla večeře (opékání nebo hranolky z restaurace). Byl tam i bazén a hřiště, takže to bylo fajn. Další den nás čekala výborná snídaně v podobě „švédský stůl“ a potom jsme měli volno na vyklizení chatek. Dále jsme se odebrali na tříkilometrovou cestu na zastávku do Dětřichova. Autobusem jsme jeli do Svitav, tam jsme šli na prohlídku města s historikem Radoslavem Fikejzem. Potom jsme měli asi 20 min. rozchod a jeli jsme vlakem domů. Výlet se mi moc líbil a chtěla bych poděkovat učitelům za to, že tam s námi jeli.

 

 

 

ZLATÝ LIST

Adéla Gunárová

Ve čtvrtek 12.5 jelo šestičlenné družstvo za doprovodu paní ředitelky na přírodovědnou soutěž do Záchranné stanice a ekocentra  Pasíčka,Bor u Skutče. Jela Káťa, Markéta, Kristýna, Jáchym, Péťa a Adéla. Ze školy jsme vyjeli po první vyučovací hodině. Když jsme dojeli na místo, paní organizátorka nás přivítala a řekla nám konkrétní čas, kdy vyrazíme na trať. Po cestě nás čekalo celkem šest stanovišť, konkrétně poznávání stromů, něco z ekologie, poznávání obilnin, stop, vajíček, kůží a ke konci i kameny. Kdo dorazil do cíle, dostal čokoládku a mohl jít dovádět a čekat na zbytek své skupiny, protože jsme šli po trojicích. Den jsme zakončili vyhlášením soutěže. Telečáci se umístili na krásném osmém místě. Dostali jsme i nějaké drobné ceny, jako je píšťalka, pexeso, pravítko, super zápisníček nebo knížku od Studentské pečetě. Domů jsme dojeli až kolem třetí hodiny.

 

Ukliďme si svět

Katřeina Dědičová

14.4. jsme měli projekt Ukliďme si svět, kde všichni odpoledne sbírali odpadky. Rozdělili jsme se do skupin a každá měla jinou část obce. Všichni dostali igelitové pytle na odpadky a rukavice. Po hodině jsme se vrátili s úlovkem, který byl odměněn buřty, buchtami a dalšími dobrotami. Odpad byl roztříděn a vyhozen do kontejnerů. Myslím, že takhle je ten svět hezčí a příroda je nám za to vděčná.

Otevření knihovny

Petra Hápová

Březen je měsíc knih, čtenářů a internetu.

Ve středu 23. 3. 2016 jsme otevřeli novou školní knihovnu. Dále si 2. stupeň připravil pro 1. stupeň čtenářské dílny, např. (6. tř. si vzala 4. a 5. tř.) každá skupina šla do jiné učebny a tam jsme si četli. Měli jsme pro 1 stupeň připravené pracovní listy a jiné aktivity např. povídání o knihách, co čtou atd., potom jsme se šli podívat do koutku na výstavu knih, které nejradši čteme. A tím jsme zakončili den otevření knihovny.

 

 

Projekt voda

Kateřina Dědičová

Ekotým

Pro 1. -3. třídu jsme si jako Ekotým Mravenci připravili projekt o vodě, kterou probírají. Rozdělili se na skupiny a každá skupina si připravila zábavnou, ale i poučnou čtvrthodinku pro děti. První stanoviště se jmenovalo Rusalky. Rozdělili se na dvě skupiny, které si zkusili chytání rybiček magnetem a taky AZ- kvíz se záludnými otázkami o vodě. Druhé stanoviště se jmenovalo Vodníci. Tam je čekalo pexeso a kreslení na téma voda. Třetí stanoviště se jmenovalo Potapěči, kde jsme dětem ukázali prezentaci a poté vyzkoušeli jejich znalosti o vodě v malé hře. Na konci si mohli ochutnat slanou vodu, sladkou vodu, dobrou vodu s příchutí jahody nebo balenou vodu perlivou.

Já jsem s třetím stanovištěm byla velmi spokojená a pokud by byla příležitost, udělat další projekt, určitě budu ráda.


Adéla Gunárová

TECHNOHRÁTKY

Jak už je na naší škole zvykem zúčastnili jsme se Technohrátek. Tento rok jsme se společně se základní školou ze Svitav a z Trstrenic na VOŠ a SŠ do České Třebové, tentokrát na obory truhlář, IT, elektromechanik, strojní mechanik, logistika a elektrikář. U každého oboru jsme si něco mohli vyzkoušet a dozvědět se mnoho nových věcí. I když to nebylo jednoduché, porazili jsme jednoho velikána J v jedné soutěži. Když přišla na řadu svačina, dostali jsme oplatek a k tomu fruko, ale jelikož jsme přišli pozdě do jídelny tak jsme hned zase šli. Nakonec nás už jen čekala soutěž, ve které jsme skončili na sedmém místě z osmi a celkově za celý den také na osmém místě. Cestou domů jsme odvezli ostatní školy a my si pak jen užívali autobus sami pro sebe. Celý den byl super a moc jsem si ho užila.  

 

VÝSADBA NOVÉHO SADU

Aneta Justová

Dne 2. listopadu se ve škole uskutečnila výsadba nového sadu. Zapojili se všichni, děti, rodiče, prarodiče, učitelé a provozní zaměstnanci. Pardubický kraj přispěl 14 000,- Kč a obec Telecí 6 000,- Kč.

Vysadili jsme: borůvky, maliny, angrešt, rakytník, rybíz a různé odrůdy jabloní za pomocí odborníků. Před výsadbou měli členové ekotýmu MRAVENCI prezentaci o tom, co se ve škole dělá, do jakých se zapojujeme projektů. Naše škola si vytvořila 16 pravidel EKOKODEXU, jak se máme chovat k sobě navzájem a k přírodě. Když už byl sad vysázený, tak jsme šli k připravenému ohni, bylo tam různé občerstvení: buchty, kdo si přinesl něco na oheň, tak si to opekl a byl tam i teplý čaj.

                                                                                                                                             

ANGLIE-LONDÝN

A. Gunárová, K. Dědičová, 8. ročník

Tento pobyt byl financován z projektu ESF OPVK Poznáváme nové CZ.1.07/1.1.00/56.1913

 

Dne 27. 9. 2015 jsme se v devět hodin sešli u školy, kde jsme čekali na odvoz do Brna. Po hodině a půl jsme se dostali do Brna, kde jsme přestoupili na hlavní autobus, který nás odveze do Anglie. Jeli s námi dvě školy Břeclav a Halenkov. S Halenkovem jsme si začali rozumět hned ze začátku a kamarády jsme měli na světě. Po zdlouhavé cestě přes hranice až do Francie, kde jsme museli projít pasovou kontrolou, která se obešla bez problému, jsme se mohli nalodit na trajekt. Cesta trajektem byla zajímavá, pouze nás mrzelo, že byla tma a neviděli jsme veliké, rozlehlé moře, a tak jsme doufali, že ho uvidíme, až pojedeme zpátky.

PONDĚLÍ

V 6:45 jsme dopluli do přístavu Dover. Poté naše skupina nasedla do autobusu a odjela do samotného Londýna. Tam nás vysadil u O2 arény a my se vecpali do adrenalinového metra. Jeli jsme až k Tower of London do centra Londýna. Mohli jsme se pokochat památkami a korunovačními klenoty. Byli jsme hodně unavení a už nás i bolely nohy, protože jsme prošli část Londýna, která je celkem dost velká. Den jsme zakončili na našem meeting pointu, tam si nás vyzvedly naše rodiny.

ÚTERÝ - STŘEDA

Poprvé jsme navštívili školu.  Rozdělili jsme se do tří skupin. Seznámili jsme se vyučujícími. Ve škole jsme byli tři dny a měli devět hodin. Na každou hodinu jiného vyučujícího. Po škole jsme jeli na Windsor Castle a do Britského muzea. Po prohlídce jsme si šli nakoupit suvenýry. Poté jsme nastoupili do autobusu a jeli na Meeting point, kde si nás opět vyzvedli naši angličtí rodiče.

ČTVRTEK

Ve čtvrtek jsme odjeli k autobusu, který nás opět odvezl na závěrečné tři hodiny anglického jazyka. Poslední hodinu jsme dostali certifikáty za to, že jsme se zúčastnili těchto lekcí. V tento den jsme měli i více volného času k nakoupení dárků, suvenýrů atd.

PÁTEK

Pátek byl o něco náročnější. Museli jsme vstát o něco dříve. Někdo z nás šel pak na lanovku Emirates Air Line, jiní zase na London Eye. Poté jsme se mohli o volném čase podívat do čínské čtvrti, poslechnout zpěváky na ulici a zkouknout tancování a prohlédnout si Big Ben. U autobusu nás čekalo malé občerstvení v podobě párku a chleba. Okolo večera jsme nasedli do autobusu a jeli k trajektu. Cesta trajektem byla úžasná, ale neviděli jsme v noci rozlehlé moře. Potom jsme dorazili do přístavu, kde jsme nastoupili do autobusu a jeli domů.

Nejraději bychom tam ještě pár dnů zůstali, protože se nám tam moc líbilo, ale všude dobře doma nejlíp.

 

 

Technohrátky

A. Gunárová, 8. ročník

Naši první školní exkurzi jsme podnikli s osmou a devátou třídou. Vypravili jsme se do Pardubic na SPŠS Technohrátky v Ribitví. Cestou autobusem jsme se stavili pro školu do Hlinska a Chrudimi. Bylo to s nimi strašné, dělali hluk a smáli se stále nahlas. Nám to samozřejmě vadilo. Když jsme zastavili u školy, čekalo nás uvedení do celého dne. Poté nás přidělili k dobrovolníkům. S dobrovolnicí Anetou byla strašná sranda. Prováděla nás po škole, k různým soutěžím s různými učebními obory. Navštívili jsme jich celkem šest: malíř, zedník, truhlář, tesař, architekt a kovář. Každý z nás si něco vyzkoušel. Já osobně jsem byla u kováře a měla jsem za úkol vykovat špičku a nakonec ji zase odseknout. Byla u toho legrace, ale bolely po tom strašně ruce. Když jsem skončila, přišel ke mně novinář a chtěl se mnou udělat rozhovor a já si myslela, že od té doby budu slavná J. V SPŠS  jsme skončili vědomostní soutěží a celkovým vyhlášením. Domů jsme dojeli kolem třetí hodiny.  A dokonce jsme byli v televizi, tedy jenom někdo z naší školy. V SPŠS se mi líbilo, ale studovat bych tam nechtěla.

Tibet

A. Gunárová, 8. ročník

24. 9. k nám přijel pán Kelsang Llamo a paní Hana Činčerová. Udělali nám besedu na téma Tibet. Řekli nám, jak se v něm bydlí, jak to tam vypadá atd. Během besedy nám dali na ochutnání čaj, který se skládal z černého čaje, mléka, citronu a cukru. Nejprve se toho hodně dětí bálo, že jim nebude chutnat, ale někteří si dokonce i přidali, Úplně nakonec jsme šli do družiny, tam nám pan Kelsang ukázal choreografii a my tančili. Byla u toho legrace, protože jsme do sebe stále naráželi J.

Výlet do Olomouce

Petra Hápová

Dne 5. 6.2015 jsme jeli se školou na výlet do Olomouce do ZOO a do SLUŇÁKOVA. Jeli jsme přibližně dvě hodiny. Ve Sluňákově jsme viděli přírodní veledíla např. lesní chrám, sluneční horu a cihlovou loď. Měli to tam moc hezké, všem se to líbilo. Všude byla jezírka, rybníčky a ptáci, dokonce i užovky. Pro malé děti tam měli připravený program. Potom jsme jeli do Olomoucké ZOO. Viděli jsme tam mnoho druhů opic, ryb, plazů, ptáků a pouštních zvířat. Jeli jsme vláčkem do safari, kde pobíhala na volno puštěná zvířata. Mohli jsme tam vidět známá i neznámá zvířata. Určitě bych se tam někdy zase podívala a moc se mi tam líbilo.

Den Země

 P.Hápová, 5. ročník, R. Hamerníková, 3. ročník

Ten to den se u nás koná každý rok 24.4.

Měli jsme pět stanovišť, která byla zaměřená na téma počasí. V prvním stanovišti se hledali meteorologické stanice např. (www.chmi.cz) Na druhém stanovišti se dělal pokus s vodou. Do sklenky se nalila studená voda a ta se orosila a viděli jsme rosný bod. Na třetím stanovišti se malovaly pocitově vyjádřené obrázky. Na čtvrtém stanovišti jsme vytvářeli oblaka v PET láhvi. Na pátém stanovišti jsme kreslili izobary. Ve volné chvíli jsme vytvářeli plakát, na kterém byl celý den. Plakát můžete vidět ve vstupních prostorách školy. Všem dětem se to moc líbilo.

 

PÁLENÍ ČARODĚJNIC

A. Justová, 4. ročník

30. dubna jsme ve škole měli pálení čarodějnic. Se školní družinou si děti četly o tradici stavění májky. Potom jsme si sami májku zdobili kusy látek a krepovými papíry. Předem připravenou čarodějnici jsme přivázali ke kůlu.

Potom jsme připravili ohniště, každý popadl igelitovou rukavici do trojice nebo čtveřice se rozdělili pytle a šli jsme uklízet okolí školy. Po úklidu jsme si každý vyndali svůj špekáček, pečivo, zapálili jsme ohýnek a šli jsme si špekáček opéci. Po opečení jsme se rozešli domů.

AFRIKA – DRUM IN

Petra Hápová, 5. ročník

Ten to hudební program je u nás ve škole po druhé. Minulý rok se konal v místní tělocvičně. Ten to rok byl v mateřské škole. Přijel jsem pan Miloš Dvořáček. Předvedl různé nástroje z Afriky např. foukací džbán, bubny, kalimbu, balafon. Toto vystoupení většina dětí chválila, ale našli se i někteří jedinci, které to nebavilo.

Mně nejvíce zaujalo, jak pan Dvořáček vymýšlel zpaměti různé rytmy.

ŠAKALÍ LÉTA

M. Pospíšilová, 8. ročník

Šakalí léta jsou úspěšná filmová komedie o nezávislosti, rudé hvězdě a rokenrolu, kterou napsal Jan Hřebejk.

Ester Plecháčková si v něm zahrála blonďatou herečku, ve filmu se jmenovala Helena. Zazpívala si samozřejmě písničku Ananas. Ty písničky byly krásně zazpívané, až nabíhala husí kůže, ale jedna věc mě mrzela, že to občas měli tak přervané, že hercům nebylo rozumět. Kulisy měli jednoduché a úplně to stačilo. Byl tam takový stupínek na tři schody a na vrchu stůl s židlemi. Za stupínkem plátno, na kterém se po chvílích objevovalo město nebo kuchyň. Podle toho, kde se měli herci objevovat. Všechny nás mrzelo, že jsme si špatně zapamatovali čas a tím pádem nám utekl začátek. Ale byl to jenom kousek a stihli jsme přichvátat na první vteřiny představení. Další chyba byla, že měli mikrofony na šňůru, proto se tam herci občas zamotali nebo jim drát nevyšel na délku, a když za něj prudce zatáhli, tak se málem šňůra urvala. Poté, co  začali zpívat všichni závěrečnou písničku, mi bylo líto, že to končí, ale herci se začali klanět a my jim samozřejmě tleskat, protože si to zasloužili. Doufám, že zase něco dramatický kroužek sehraje a znovu se na ně pojedeme podívat. Po skončení divadla někteří naši žáci dostali rozchod, a proto šli do města. A druhá půlka šla pogratulovat Ester za skvělou show. Bohužel pak jsme se ještě museli vrátit do školy na poslední dvě hodiny, které utekly rychle a pak s radostí a pěkným zážitkem domů.

Expediční kamera

K. Dědičová, 7. ročník

dscn0082.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Dne 25. 2. k nám přijeli dvě paní a jeden pán z filmového festivalu ukázat program Expediční kamera. Ukazovaly dva filmy. První film se jmenoval ALEGRIA. Byl o tom, že Christoph von Toggenburg absolvoval na kole 3200 km přes Himálaj po nejvyšších stezkách světa. Cestou pomáhal malomocným, mentálně strádajícím ženám v Indii a vytvořil si mnoho přátel. Několika lidem pomohl a ovlivnil miliony po celém světě.

Anna Kuchařová, Danny Menšík, Peeto Kučera, Lukáš Černý a Petr Voříšek. To jsou postavy ve druhém filmu FYRST(znamená to islandsky první). Byl o tom, že každý popisoval svoji první cestu přes lano. Jsou držitelé několika rekordů a vášniví slacklineři a lezci, kteří se odhodlali třeba i na největší ledovec kontinentu a natáhli vůbec první highliny na Islandu. V délkách 33 – 90 m. Po filmech jsme si šli vyzkoušet balanc na laně. Bylo to těžší, než vypadalo, ale všichni si to docela užili.

Jeden svět

N. Grubhofferová, 7. ročník

Bylo chladné ráno. Čekali jsme na zastávkách, než pro nás přijel autobus. V 7:00 jsme vyrazili do Poličky do CBM na program Jeden svět. Někteří z nás šli znechuceně.

Jel 5., 6., 7., 8. a 9. ročník. Takže nás jelo celkem dost. No i když…

Když jsme dorazili do Poličky, měli jsme ještě rozchod. Poté jsme šli do CBM, kde jsme si odložili věci a šli zkouknout program. Byly tři filmy:

První byl o klukovi, který se chtěl stát moderátorem a točit to, co se u nich děje: chtěli zbourat několik domů a postavit místo nich železniční trať.

Druhý byl též o klukovi, který utekl z domova, protože ho táta mlátil. Žil na ulici v kanále, kde žili i ostatní bezdomovci. Kluk byl feťák. Starala se potom o něm jedna moc milá paní a slíbil jí, že přestane být feťákem.

A poslední třetí bylo o holce, která měla míň peněz než ostatní, ale rozdávala věci. Jídlo si brala z potravinové banky (to je banka, kde si někdo vybere jídlo, které by pro ty lidi, co nemají moc peněz a bylo pro ně užitečné). Všichni se jí smáli a nakonec udělala prezentaci o chudobě a všichni ji pak brali, jako jednu z nich.

Takže nakonec to nebylo nudnéé, ale zajímavéé…

Domů jsem se těšila moc, myslím, že i ostatní taky.

TECHNOHRÁTKY

Adéla Gunárová

Dne 28. 1. 2015  se žáci 7. - 9. ročníku zúčastnili ve Vysokém Mýtě na ISŠT v rámci projektu TECHNOHRÁTKY.

Ráno v 7:10 hod pro nás přijel moderní autobus k pomníku. Jeli jsme dlouhé dvě hodiny. Když jsme přijeli, čekalo nás představení vedení školy, firmy IVECO, starosty města a školského odboru Pardubického kraje. Poté se kontrolovalo, zda tam jsou všechny školy. Bylo tam celkem sedm škol. Jelikož jsme malá škola, museli jsme se dát dohromady se školou Křižovatka Moravská Třebová. Také na nás čekaly různé disciplíny z každého oboru. Byly to obory počítačové grafiky ve strojírenství, mechanik strojů a zařízení, karosář, automechanik, čalouník a autolakýrník. V každé disciplíně byla nějaká ta legrace.

Nakonec jsme měli vědomostní soutěž, ve které jsme skončili na druhém místě a celkově jako škola jsme skončili na krásném čtvrtém místě. Po vyhlášení jsme jeli autobusem domů. Jediné, co mi vadilo, že žáci, kteří dojíždí, nestihli autobus, protože jsme museli odvést ZŠ Libchavy.

 

BRUSLENÍ A VYSVĚDČENÍ

Natálie Grubhofferová   

 Dne 29. 1. – čtvrtek – se konalo bruslení v Poličce. Ráno jsme jeli sedmičkou. Cestou tam byl přeplněný autobus, ale dalo se to vydržet. Ale jet s velkými taškami plnými bruslí a svačin, to už bylo něco. Poté, co jsme vystoupili na nádraží, jsme rovnou šli na stadion. Když jsme vešli, nasadili jsme si brusle a rozjeli jsme se po ledu. Samozřejmě byli na ledu první kluci. Bruslení je legrace obzvlášť, když je s vámi někdo, s kým si užíváte legraci všude.  Když jsme chvilku bruslili, začala hrát hudba. Pro mě to byla legrace.

     Po bruslení jsme měli čtvrt hodiny rozchod a pak jsme se sešli u Pralinky. Vybrali jsme si druhé patro a všichni jsme ho zabrali.  Mohli jsme si koupit, co chceme. Tak já jsem si koupila žabičky a srdíčka. Co jsme chvilku seděli nás překvapilo… vysvědčení!  Nevím, co měli ostatní za vysvědčení, ale já jsem byla nad míru spokojena. Pak jsme dostali něco na zub.

    Na cestu domů, jsme se těšili. Jen málokdo šel do školy na oběd, protože byla ryba. Mně ale chutnala. A potom jsme šli domů!

Ten to den  byl pěkný, příjemný a překvapující!!!!

 

 

Vyúčtování exkurze do Litomyšle

Škola na zámku - 40 Kč, plavecký bazén - 35 Kč, doprava autobusem - 80 Kč

 

Svatý Martin

P. Hápová, H. Štrumfová

ZŠ Telecí uspořádala oslavu sv. Martina a zároveň den otevřených dveří.

Začalo to už ráno, rodiče se mohli jít podívat do výuky. V 9:35 odstartovaly školní dílničky (pečení rohlíčků, zdobení svícnů, psaní husím brkem). V 17:00 byla zahájena oslava sv. Martina, nejdříve vystoupily děti. Hrály housle (Štrumfová), flétna (Hápová) a piáno (Justová), písničky: O šípkových růžích (sólo nástroje), Mravenčí ukolébavka a Na svatého Martina (všichni). Zpívali žáci z prvního stupně. Potom šel lampiónový průvod na fotbalové hřiště, tam přijel sv. Martin na koni. Vrátili jsme se zpátky do školy, kde si návštěvnici mohli užít svatomartinské hody (husa se dvěma druhy zelí a dvěma druhy knedlíků, svatomartinské víno, svatomartinské rohlíčky, punč, limonáda, pivo).

Byla to moc pěkná podívaná, nejvíc se nám líbila husa a pečení rohlíčků.

 

 

 

 

mesic_filmu_225x158pt_02.jpgV listopadu již tradičně proběhla na naší škole projekce filmů k tématu moderních československých dějin a beseda s pamětníkem. Letošní 10. jubilejní ročník Příběhů bezpráví je věnován 25. výročí sametové revoluce. K tomuto výročí byly některé příběhy vydány ve formě knihy, jejími autory jsou studenti středních škol. Naleznete v ní i dva osudy z našeho okolí. Vyprávění o panu Karlu Metyšovi z Moravské Třebové a o panu Mariovi Kučerovi ze Svitav.

Letos jsme program rozdělili do dvou dnů. 3. listopadu navštívil školu pan Vlastimil Venclík, dramatik, scenárista, režisér a herec. Před besedou promítl žákům svůj ročníkový film Nezvaný host v hlavní roli s Pavlem Landovským. Pro jeho obsah musel FAMU opustit. Po kratší besedě ještě žáci zhlédli jeho dokument Zpráva o dvou osudech o dvou československých vojácích ze západní fronty.

Den boje za svobodu a demokracii jsme oslavili 18. listopadu. Připomněli jsme si události roku 1939 a 1989, promítli film Karla Strachoty 1989: Z deníku Ivany A. Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. (Text distributora). Po té následovala beseda a samostatná práce.

Mgr. Radovan Soukal

Olympiáda ve stolním tenise

Jiří Krumpl. 9. ročník

Ve škole máme už celkem dlouho stůl na ping-pong, tedy stolní tenis. O přestávkách si tam občas zahrajeme, ale nejsme v tom nijak extra dobří. No, dva dobří hráči tu jsou, je to Ondra Šťastný a Martin Hynek, ale ti jezdí na tréninky ve stolním tenise do malebného města Poličky.

A jednou, myslím si, že to bylo někdy v říjnu, nám přišla z poličky pozvánka na oblastní kolo Olympiády ve stolním tenise Asociace školních sportovních klubů České republiky, který se tam i uskuteční. Původní složení bylo: Ondřej Šťastný, Martin Hynek, Jiří Krumpl a Honza Chotěnovský jako náhradník. Den před turnajem onemocněl Honza i Martin, takže místo nich musel jet Matěj Hamerník. V Poličce byly celkem tři týmy: Telecí, Polička a Pomezí. Tam jsme skončili druzí.

Po té nám přišlo do školy, že postupují první dvě družstva. Tak jsme za týden sedli na autobus a jeli do Litomyšle, kde se konalo okresní kolo, tentokrát, ale ve složení: Martin, Ondra, Jirka. Tam jsme se dozvěděli, že se stala chyba a že postupují jenom první družstva, ale řekli nám, že když už jsme tam, tak, že si máme zahrát. Nakonec jeden tým nepřijel, tak nás do soutěže mohli zapojit. V Litomyšli byly celkem čtyři družstva a my jsme se umístili na krásném prvním místě, čímž jsme postoupili do krajského kola, které se konalo v Holicích, kde jsme bohužel skončili čtvrtí ze čtyř. No co, tam už to byli opravdu profíci, tak alespoň máme diplom z Litomyšle. 

EKOŠKOLA

A. Gunárová, K. Dědičová

Program Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož cílem je, aby aby žáci snižovali dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí školy a její okolí. Je to program pro základní a střední školy. Žáci aktivně spolupracují a každý má vždy nějaký úkol, který musí splnit do další schůzky. Úkoly jsou rozděleny podle toho, jaké je téma.

My jsme měli na výběr ze sedmi a mohli jsme si vybrat jen dva, vybrali jsme si téma voda a prostředí školy. Poté jak jsme si rozdělili role, jako jsou např. vodník (Dbá na to, aby se neplýtvalo vodou.), květinář, svolávač týmu apod. Musíme se ale řídit sedmi kroky: analýzou, plánem činností, monitorováním a vyhodnocením, ekokodexem, informování a spolupráce, EVVO ve výuce a hlavně ekotým. Pár z nich máme už splněných a na ostatních se pracuje.

Našim hlavním cílem je snižování ekologického dopadu školy, uvědomění si svého jednání na životní prostředí a snaha o zlepšení životního prostředí ve škole i jejím okolí. Scházíme se vždy v počítačové učebně.

Seznam členů ekotýmu Mravenci: Adéla Gunárová, Kateřina Dědičová, Natálie Grubhofferová, Jáchym Dolejš, Luboš Ondra, Markéta Syptáková, Nikola Pokorná, Petra Hápová, Nikola Gregorová, Aneta Justová, Rozárie Hamerníková, Honza Chotěnovský, Jirka Krumpl a patří k nám i paní ředitelka Olga Kosíková, pan učitel Radovan Soukal a paní učitelka Taťána Šírková.

 

 

Gramotnost není jenom čtení

Adéla Gunárová, 7. ročník

Naše škola se zapojila do projektu „Gramotnost není jenom čtení“ OPVK. Je to projekt, který se realizuje v obcích do 2000 obyvatel na území Zlínského, Jihomoravského a Pardubického kraje  se zabývá vzděláním v oblasti finanční, spotřebitelské a právní gramotnosti. Bylo pět hlavních témat: Nenechám se napálit, Peníze se počítají, Znalost zákona se neomlouvá, Živím sám sebe, Jak se naučit s chytrými telefony či tablety.

Hodnocení paní ředitelky Kosíkové: „Hodnotila bych to kladně, ale přeci je tady jedna věc, která mi vadí. Je to nezájem místních obyvatel. Na konci všichni zúčastnění hodnotí lekce také kladně. Jsou spokojení jak s lektorem, tak i s tématy.“

 

Fyzika hrou - Žďár nad Sázavou

Ester Tomášková, 9. ročník

Jednoho dne o fyzice nám pan učitel Bohuslav Šíbl oznámil, že celý druhý stupeň pojede na výstavu Fyzika hrou do nedalekého Žďáru nad Sázavu. No, tak jsme jeli. Byla zima, škaredé počasí a museli jsme jít ve dvojstupu, ale dobrou náladu nám to nezkazilo. V tvrzi, kde se výstava nacházela, už bylo příjemné teplo, takže jsme si mohli všechny pokusy vyzkoušet. Mně to osobně se nejvíc líbila paprsková koule, která byla hodně efektní, dalo se s ní dělat hodně experimentů. Připadala jsem si jak čarodějnice s věšticí koulí.

Pak nás čekalo milé překvapení – ROZCHOD (většina z nás si vlezla do útulné pekárny). A aby toho nebylo málo, navštívili jsme muzeum historie Žďáru. Nebyla by to asi tak zábavná prohlídka, kdyby nás neprovázela příjemná paní, která nás nezasypávala letopočty, naopak se snažila, abychom se něco zajímavého dozvěděli. Např. víte, že síťovka je žďárský vynález a pan učitel Šíbl ji umí plést? Původně se vyráběla z lidských vlasů. Přenesli jsme se zpátky v čase a nakoukli do starého obchůdku nebo si vyzkoušeli brnění.

Z teplíčka se nám nechtělo, ale jelikož by nám ujel autobus, museli jsme muzeum opustit a jet domů. 

Festival Zákrejsova Polička a výstava Triáda

N. Grubhofferová, 7. ročník

V Tylově domě na nás čekalo divadlo „Prodaná nevěsta“ bylo to moc FAJN! Myslím, že se to všem líbilo. Překvapilo mě, že pánové zpívali nahlas a vysoko. Byla to Divadelní skupina pro náctileté pod vedením Boženy Kaprasové a Veroniky Jílkové z Poličky.

Poté nás čekalo v CBM Triáda. Dva synové a jeden otec. Jmenovali se: Pavel, Tomáš a Jan Herynkovi.  Tomáš Herynek se zabýval portrétní fotografie obličejů. Jan Herynek se zabýval manipulováním fotografií a designem. Pavel Herynek (otec) se zabýval kresbou tuží. Vyráběl si vlastní štětce z přírodnin. Mohli jsme si to vyzkoušet. Poté nám paní průvodkyně dala pracovní list na kterým byl napsán verš a měli jsme na ten verš vymyslet šperk. Každý měl něco jiného. Ke konci jsme srovnali naše šperky s těmi od pana Pavla Herynka. Mně to docela bavilo. Nejvíc ty šperky.

 

VAŘENÍ V POLIČCE

 

A. Justová, 4. ročník

Byli jsme v Poličce na vaření z JACKEM SPAROUEM  v SOŠ a SOU Polička dne 9. září 2014. Kde jsme dělali obložené chleby, skládali ubrousky, poznávali koření, dělali jsme si vlastní nápoj (pomerančový džus s ledem a nakrájeným pomerančem) a pekli pirátské šátečky z listového těsta a marmeládovou nádivkou. Potom jsme si mohli vzít pět šátečků domů. Dostali jsme i DVD s fotkami, kde je 1. a 2. třída zvlášť a 3., 4. a 5. zvlášť a jednotlivci a diplom. Při cestě zpátky Nikola Gregorová nemohla najít v batohu peněženku a Anna Dvořáková čepici. Ale obě to měly v batohu. Moc se mi to líbilo a moc se těším, až pojedeme příště.

dscn6813.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dopravní hřiště

Vojtěch Veselý, 5. ročník

Dne 8. 10. jsme byli na dopravním hřišti. Když jsme tam přijeli, šli jsme si vysvětlit dopravní značky a všelijaká pravidla dopravy. Pak jsme se rozdělili do tří skupin. Jedna skupina měla kola, druhá auta a třetí byli chodci. A tak se to střídalo. Když někdo udělal něco špatně, musel cvičit dřepy. Jezdili jsme asi dvě hodiny. Pak jsme měli krátký rozchod a autobusem jsme se vrátili do školy.

dscn6803.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledky soutěží 2014/2015

 

 Přespolní běh oblastní kolo

 

 

Zprávy k začátku školního roku

1) Školní sešity pro žáky  1. - 4. ročníku zakoupí škola, rodiče je pouze uhradí.

2) 1. ročník zahájení školního roku v pondělí 1. září v 8 hodin.

 

Školní výlet Lednice

Vyúčtování výletu

cesta do Lednice 105,-
jídlo 113,-
ubytování 247,-
cesta z Lednice 125,-
součet 590,-
vybráno 700,-
vráceno 110,-

 

 

 

Školní výlet Třebíč

Exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dalešice a Památníku Bible kralické

Vojta Pazdera, 9. ročník

Dne 17. 6. 2014 se žáci zúčastnili školního výletu do elektrárny Dalešice, židovského města a Bible kralické. Odjezd byl v 6:15 z Telecího. Postupně jsme nabírali ostatní žáky školy. Rozdělili jsme se na 1. a 2. stupeň. První stupeň jel do židovského města v Třebíči a druhý stupeň do již zmíněné elektrárny Dalešice. Poté jsme se spojili a jeli na exkurzi o Bibli kralické.

Elektrárna byla velmi velká a impozantní.  Provedla nás paní Marta Veselá, která z nás nebyla zas tak veselá. Dozvěděli jsme se od ní mnoho informací, která třeba jednou použijeme do našeho vzdělání. Poté pro nás přijeli autobusem a oba stupně se spojily v jednu školu, která vyrazila na již zmíněnou exkurzi o Bibli kralické. Toto místo bylo velmi krásné a zajímavé, všem se to moc líbilo. Nyní následoval 30 minutový rozchod, kde se všichni občerstvili. Páni učitelé si dali kafíčko a moučník, poté je následovali i někteří žáci školy. Nakonec jsme se všichni nasoukali do autobusu značky KO-TOUR a spokojeně, nabití dobrými dojmy a vnitřním uspokojením, vyrazili směr své domovy. Každý vystoupil u svých zastávek a tím výlet skončil.

 

 

 

Výsledky v soutěži poznávání rostlin

Oblastní kolo Polička

5.třída - 1.místo Nikola Pokorná, 2.místo Kateřina Straková, 8.místo Natálie Ehrenbergerová
6.třída -  3.místo Adéla Gunárová, 6.místo Jáchym Dolejš, 7.místo Kateřina Dědičová
7.třída - 4.místo Michaela Pospíšilová, 6.místo Gabriela Ehrenbergerová, 8.místo Ondřej Šťastný, 10.místo Martin Hynek
8.třída - 1.místo Ester Tomášková, 7.místo Jiří Krumpl
9.třída - 1.místo Ester Plecháčková, 5.místo Tereza Straková, 7.místo Dominik Svoboda

Děkujeme všem za výbornou reprezentaci školy a gratulujeme.

Výsledky soutěží

 oblastního kola poznávačky živočichů 

dopravní soutěž v Poličce kategorie II.

dopravní soutěž v Poličce kategorie I.

celostátní kolo matematické soutěže Klokan

školní kolo matematické soutěže Klokan

  

Dopravní soutěž

Estrer Plecháčková

Jako každý rok se na naší škole konala cyklosoutěž. Tentokrát byla uskutečněna 4. dubna.

Již od rána to vypadalo na hezký den. Slunce svítilo, nebe bylo bez mraků. Jen kvůli rose trochu morko a klouzalo to. (Mé kalhoty by mohly vyprávět.)

První hodinu jsme se učili a hned, jak se zazvonilo, všichni se sešli ve třídě u klavíru, kde paní Olga Kosíková, nejvyšší z nejvyšších, zahájila program. Potom jsme se rozdělili do skupin a rozběli na daná stanoviště.

Naše skupina šla nejdříve na jízdu zručnosti, kterou pořádal pan učitel Šíbl. Tam jsme na kolech projížděli (nebo neprojížděli) různými překážkami a nástrahami, které nám pan učitel nachystal. Další stanoviště byl test s paní učitelkou Šírkovou, kde jsme si ověřili, jak známe dopravní značky a podobně. Jako třetí v pořadí jsme si u paní ředitelky zopakovali, co máme dělat při dopravní nehodě. Následovala krátká pauza. Když skončila, zamířili jsme k paním učitelkám Víchové a Boháčové. Všichni jsme si zkusili ovázat ránu, znehybnit zlomeniu nebo zastavit krvácení. Na posledním stanovišti nám pan Soukal povídal o bezpečnosti na silnici.

Pak jsme se všichni hnali na oběd a na vyhlášení výsledků. Byl to hezký den a myslím, že se to všem líbilo. 

Výsledky:

Chlapci:

1. místo: J. Krumpl

2. místo: D. Svoboda

3. místo: V. Pazdera, M. Břeň

 

Děvčata:

1.místo: E. Plecháčková

2. místo: T. Straková

 

UHLÍŘOVY PÍSNIČKY

Kateřina Straková, 5. ročník

Ráno 27. 3. jsme se měli sejít ve škole. První hodinu jsme se učili. Pak v 8:00 pro nás přijel ke škole autobus. Když nás odvezl do Poličky, šli jsme do divadla. Jedna paní co tam pracovala, nám řekla, že někdo z nás musí jít na balkón. Tak se rozhodlo, že 4. a 5. třída půjde. Ze začátku jsme zpívaly písničku: KRÁVY, KRÁVY potom z různých pohádek. Pak nám pouštěli různé zvuky zvířat. My jsme měli uhodnout, co je to zvíře a kde žije. Když jsme to všechno uhodli, tak jsme zpívali různé písničky o zvířatech, potom pár dalších. Když to skončilo, šli jsme na město a měli asi 15 minut rozchod. Každý si něco koupil a šli jsme na zastávku. Když jsme dojeli do školy, šli jsme na chvilku do družiny a pak na oběd. V Poličce se mi nejvíc líbilo, když jsme zpívali písničku: DĚLÁNÍ, DĚLÁNÍ

 

ZÁBAVNÉ VAŘENÍ

Natálie Ehrenbergerová, 5. ročník

V úterý 4. 2. jsme jeli do Poličky na ZÁBAVNÉ VAŘENÍ.

V 7:00 jsme odjeli ranním autobusem z Telecího do Poličky. V 7:30, jsme ze zastávky pomalu odcházeli.

Přišli jsme do školy a natáhli nám na sebe zástěru a šátek. Potom jsme si museli jít umýt ruce.

Dali nám vypracované těsto na pizzu. Těsto jsme si vyváleli na tenkou placku a dali na to salámy, sýry a zeleninu.

Mezi tím jsme poznávali koření. Naše skupina všechno poznala.

Po tu dobu, co se pekla pizza, jsme měli chvilku čas na skládání ubrousků, do talířů, skleniček a na stůl. Pak nám dali nakrájenou pizzu, kterou jsme si mohli sníst.

Dali nám marcipánovou hmotu, ze které jsme si mohli vymodelovat postavičky.

Moc se mi tam líbilo. Každý potom dostal CD s fotkami a diplom. Je mi líto, že tam příští rok nepojedeme.

 Lyžařský výcvik

 Kateřina Dědičová, 6. ročník

24. - 28. 2. se žáci 6. a 7. ročníku se zúčastnili lyžařského výcviku v Poličce. Jezdili jsme každé ráno sedmičkou do Poličky a jedničkou domů.

 Učila nás paní Lenka Štursová. Skoro všichni už na lyžích uměli, ale někteří se zdokonalovali. Řekla bych, že všichni alespoň jednou spadli. I já jsem několikrát spadla, ale přijela jsem bez úrazu.

Ve čtvrtek mohla lyžovat i 8. a 9. třída.

28.2. byl pro nás přichystaný slalom mezi tyčkami na čas. Dopadlo to takhle

1. Štěpán Daněk

1. Kateřina Dědičová

2. Luboš Ondra

2. Adéla Svobodová

3. Ondra Šťastný

3. Gábina Ehrenbergerová

 Myslím, že se to všem moc líbilo. Zůstala bych tam ještě týden, ale museli jsme jet domů.

NAŠE POSVÍCENÍ

dscn9197.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přes 200 organizací ze všech krajů České republiky - 172 základních, středních, odborných i vysokých škol, 26 restaurací a jídelen a 4 další instituce - se zapojilo do akce společnosti Člověk v tísni Naše posvícení. Ve středu 16. října  zákazníkům, klientům a studentům  podávali alespoň jedno jídlo z denního menu uvařené z lokálních surovin .  Zároveň byl promítán dokumentární film s příslušnou tematikou.

Také žáci naší školy se účastnili této akce. Paní kuchařky ve školní jídelně vytvořily jídelníček, který využil místních zdrojů. Děti pomáhaly při sběru jablek ze sadu. Starší za pomoci pana školníka a vyučujících moštovaly. Netrvalo dlouho a přišel tento e-mail.

Dobrý den,

děkujeme vám za účast na akci Naše posvícení.

Náš tým realizátorů vyhodnotil vaši akci jako jednu z devíti nejvydařenějších!

Gratulujeme!

Určitě nám to udělalo radost. Ze 172 škol bylo vybráno 9 nejlepších. Koncem minulého roku, 19. 12. 2013, přijela koordinátorka projektu Jana Toužimská předat malou odměnu našim žákům. V tělocvičně proběhla beseda s žáky od 1. do 9. třídy. Děti překvapily pracovnici organizace Člověk v tísni svou informovaností a ocenila hlavně způsob života ke kterému jsou vedeny školou i rodiči.

 

Více na: www.jsns.cz/naseposviceni

vystrizek.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendář, do kterého přispěli naši žáci, nejdete v elektronické podobě v hlavním menu nebo zde.

Malujeme, kreslíme, copak si tu zlepšíme ?

Na podzim loňského o roku vyhlásila MAS SpRP o.s.  projekt pro žáky základních škol na území Poličska  „Malujeme, kreslíme, copak si tu zlepšíme ?“

Cílem projektu bylo jednak to, aby se děti zamyslely nad prostředím v obci, ve které žijí, jednak aby poskytly podněty MAS jako organizaci, která má za cíl rozvíjet region.  Děti vyfotily místo nebo objekt, který by chtěly v příštích letech vylepšit  a samy výtvarně zpracovaly návrh,  jakým způsobem by se dalo místo či objekt vylepšit či nově využít.

Z pozice vyhlašovatele projektu je třeba říci, že nás velmi překvapil počet zúčastněných dětí, který se vyšplhal k číslu 74. Překvapila nás i vysoká kvalita zpracování některých projektů vzhledem k věku dětí.  MAS obdržela celkem 60 projektů, jejichž autoři jsou žáci 1. – 7. tříd základních škol v Bystrém, Pomezí, Rohozné a Telecím. 

Cílem MAS nebylo pojmout tento projekt jako soutěž, ze které by vyšel vítěz. Odměněni  byli všichni účastníci. Výstupem projektu, ve kterém jsou prezentovány všechny obdržené projekty, je stolní týdenní kalendář, který všichni účastníci obdrželi. Dále byly děti odměněny čítankou Vlastivědy Poličska, která je jedním z výstupů projektu spolupráce „Venkov-můj domov aneb Víš, kde žiješ? „

MAS plánuje využít získané projekty i dalšími způsoby, např. výstavami prací v informačních centrech, domovech pro seniory apod.

Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem dětem, které se rozhodly přispět svým nápadem ke zlepšení života ve svých obcích. Velké díky patří i  všem učitelům a ředitelům škol za pomoc při  propagaci projektu a zajištění  podmínek pro zpracování projektu.

                                                                                          Kancelář MAS Sdružení pro rozvoj Poličska

 

 Florbal

Vojta Pazdera

 


Dne 3. 12. 2013 se jako každý rok uskutečnil florbalový turnaj na Gymnáziu v Poličce. A Základní škola Telecí tam nemohla chybět!

                                A

                        B

ZŠ T. G. Masaryka

ZŠ a MŠ Telecí

ZŠ Na Lukách

ZŠ Bystré

ZŠ Pomezí

Gymnázium Polička

 

 

 

 

Školu reprezentovali tito žáci:

Dominik Svoboda                  Martin Hynek                        

Vítek Kunhart                        Ondra Šťastný

Michal Břeň                           Štěpán Daněk

Josef Bednář                         Pazdera Vojtěch

Jirka Krumpl                          Kateřina Dědičová                      

 

Výsledky: Telecí: Bystré 0:4

    Telecí: Gymnázium 1:4 (1x Pazdera)

    Ve skupině B jsme skončili na 3. místě a tím pádem nás čekal zápas o 5. - 6. místo se školou Na Lukách.

Zápas o 5. - 6. místo Telecí: Na Lukách 5:0 ( 2x  Pazdera, 3x Hynek)

 

SÍLA LIDSKOSTI

 

Dne 26. 11. 2001 jsme jeli na film NICHOLAS WINTON - SÍLA LIDSKOSTI. Jeli jsme ráno v sedm hodin. Do Poličky jsme dorazili o půl osmé. Měli jsme půl hodiny času, proto jsme šli na náměstí. Skoro všichni šli do pekárny. Když už bylo před čtvrt na devět, museli jsme jít do Tylova domu. Než film začal, měli jsme krátkou besedu o Nicholasovi Wintnovi.

 

Příběhy bezpráví

V rámci tohoto projektu navštívil naši školu pan František Stárek, známí pod přezdívkou Čuňas. Pobyl u nás asi hodinu a půl. Program začal projekcí filmu Postavení mimo hru. Potom náš host něco málo o sobě řekl a pak přišla řada na naše otázky, které jsme měli předem připravené.Ptali jsme se třeba na dny strávené ve vězení, na dobu, kdy byl manažere skupiny Plastic People, nebo na časopis Vokno. Několik výtisků nám přinesl ukázat, Byly to asi stopadesát stran silné svazky, s minimem obrázků, bez fotek.

Dověděli jsme se docela dost zajímavých věcí a myslím, že všichni jsme rádi, že pan Stárek zavítal do naší školy. 

 

Zbyšek Sion a 66. umělecký salon

Kateřina Dědičová

Dne 7. 10. navštívila 6. – 9. třída výstavu s obrazy od Zbyška Siona. Jeho obrazy mně zaujaly, protože byly zvláštně vytvářeny.  Zaujaly mě dva.  Jeden byl z jeho dětství, kdy jel do Pardubic k lékaři a zažil letadlový nálet, a druhý byl morový sloup, který byl vytvořen z různých věcí.  Ale nejvíce mě bavilo, když jsme si zkoušeli vytvořit svůj vlastní obraz. Ze začátku mi to vůbec nešlo, ale nakonec jsem nakreslila rybu, když se kouknete z jiného úhlu, změní se v hořící dům.

 

Nakonec jsme šli si prohlédnout Umělecký salon. Měli jsme však málo času a utíkali jsme na autobus.

Dravci

N. Pokorná a J. Krumpl

V úterý 1. října k nám přijel pan Šulc s dravci.

Po krátké prezentaci, např. o orlu mořském, orlu skalním, poštolce americké nebo třeba čápu bílém, který si o nás myslel, že jsem čápi, protože byl vychován u lidí, nám pán vypůjčil rukavici, na kterou nám následně dal maso a vypustil dravce z klece. Dotyčný dravec, kterého pan Šulc vypustil, nám po zatřepání masem přiletěl, sedl na ruku a maso snědl. Pár žáků si toto mohlo vyzkoušet, ale většinou to byly děti z prvního stupně.

Na žáky z druhého stupně se řada málem nedostala, a pokud ano, bylo to jen pár vyvolených. Na konec pán vyndal lišku se jménem Peggy. Po tom všem jsme mu zatleskali a pár žáků začalo odcházet na hodinu. Ovšem my z druhého stupně jsme zůstali a ptali se ho na záludné otázky, abychom co nejdéle zdrželi hodinu dějepisu (někteří měli být zkoušení J). Podařilo se nám to zdržet až do 11:55, takže jsme se toho jednak hodně dozvěděli, jednak nám zbývalo již jen 10 minut do konce hodiny. Přemístění do vyučovací místnosti nám zabralo dalších 5 minut, takže jsme na konec zkoušení nebyli J

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ A ZÁVĚREČNÁ VÝSTAVA

Dne 10. 10. 2013 (čtvrtek) se konala výstava z projektu "Spolu jsme začali, spolu pokračujeme".

Byla vystavena díla naší školy, školy v Korouhvi a Oldřiši. Nechyběl ani malý kulturní program a občerstvení, které připravily kuchařky a děti ze školní družiny. Sešlo se hodně lidí, začátek odstartoval krásnou hudbou.

 

Hrála Esterka Tomášková na harmoniku. Po ní přišly Péťa Hápová a Hana Štrumfová, obě hrály na flétnu a s kytarou je doprovázela paní učitelka Tereza Žáková. Po zahájení se všichni návštěvníci rozeběhli po výstavě nebo po lehkém občerstvení. Někteří byli tak odvážní, že se koukli i do horních tříd naší školy.

 

Přespolní běh

M. Hynek, A. Gunárová

Dne 24. 9. 2013 se konal přespolní běh v Poličce. Z naší školy se kvalifikovali tito žáci: Matěj Hamerník, Adéla Svobodová, Martin Hynek, Ondra šťastný, Vojta Pazdera, Jiří Krumpl.

Matěj Hamerník z 5. tř. po těžkém střetu se svými soupeři na konec vybojoval krásné 5. místo.

Adéla Svobodová z 6. tř. doběhla  na  11. místě.

Martin Hynek ze 7. tř. skončil na 16. místě.

Ondra Šťastný ze 7. tř. doběhl na 17. místě

Vojta Pazdera z  9. tř. skončil na výborném 3. místě a postoupil do okresního kola. V okresním kole se umístil na krásném 2. místě.

 

Na konci se nám umístil nejlepší běžec na naší škole Jiří Krumpl, běžel jako o život.

 

Exkurze do kovárny a technického muzea

V pátek 27. 9. se 1. -9. třída vypravila za Brno do Těšan. Tam se nacházela historická kovárna.

Provázela nás taková čupr paní, byla sice už trošku starší, ale vyprávět uměla hezky. Podívali jsme se do místnosti, kde kováři bydleli a pracovali. Mně osobně se nejvíc líbil dvoreček, na kterém krásně voněly kytky.

Autobus nás přemístil zpátky do hlavního města Moravy, kde stojí Technické muzeum. Než nás začal funící pán provádět chodbami muzea, usedli jsme k jakési kruhové obludě, ve které byly upevněny zlaté dalekohledy. Když jsme se do nich podívali, viděli jsme 3D obrázky z Bali. Ta kruhová obluda je jediné funkční panoráma ve střední Evropě.

Bohužel jsem nestihla zkouknout všechny obrázky, protože nás pan vedl na docela nudnou prohlídku. Naštěstí trvala jen chvíli. V posledním patře byl IQ park. Ten byl celkem fajn. Až na to, že polovina věcí nefungovala.  Ještě by asi stálo za zmínku, že výlet nám financoval projekt Spolu jsme začali, spolu pokračujeme.  Nakonec to byl pěkný výlet.

 

                        

 

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář